MŰKÖDÉSI ENGEDÉLY KÖTELES ÉS BEJELENTÉS-KÖTELES KERESKEDELMI TEVÉKENYSÉGEK ÜGYINTÉZÉSE
Ügyleírás:
A jogszabály értelmében az engedélyköteles kereskedelmi tevékenység kivételével az, aki Magyarország területén kereskedelmi tevékenységet kíván folytatni, köteles az erre irányuló szándékát a kereskedelmi hatóságnak bejelenteni.
A jelenleg hatályos jogi szabályozás megkülönbözteti egymástól a bejelentés alapján végezhető kereskedelmi tevékenységet, valamint a kizárólag működési engedély birtokában forgalmazható termékek körét. Bejelentéshez kötött kereskedelmi tevékenység esetén a tevékenység végzésére irányuló szándéknak a kereskedelmi hatóság részére történő bejelentését követően megkezdhető az üzemeltetés, működési engedély köteles kereskedelmi tevékenység viszont csak működési engedély birtokában végezhető.
Bejelentésköteles termékkörnek számítanak például:
1. Élelmiszer (Meleg-, hideg étel, Kávéital, alkoholmentes- és szeszes ital, Csomagolt kávé, dobozos illetve palackozott alkoholmentes- és szeszes ital, Cukrászati készítmény, édesipari termék, Hús-és hentesáru, Hal, Zöldség- és gyümölcs, Kenyér- és pékáru, sütőipari termék, Édességáru, Tej, tejtermék)
2. Dohányterméket kiegészítő termék
3. Textil (szövet, ruházati méteráru, háztartási textiltermék, lakástextília, ágynemű, asztalterítő, törölköző, kötőfonal, hímzéshez, valamint takaró és szőnyeg készítéséhez szükséges alapanyag, rövidáru, tű, varrócérna, gomb stb.)
4. Ruházat (gyermek, női, férfi ruházati cikk, bőrruházat és szőrmeáru, ruházati kiegészítő)
5. Babatermék (csecsemő- és kisgyermek-ruházati cikk, babakocsi, babaülés, babaágy, babaápolási cikk, stb.)
6. Lábbeli- és bőráru
7. Bútor, lakberendezés, háztartási felszerelés, világítástechnikai cikk; stb.
Kizárólag üzletben, működési engedély birtokában forgalmazható termékek:
1. a kémiai biztonságról szóló törvény szerinti veszélyes anyagok és keverékek, kivéve a jövedéki adóról szóló törvény szerinti tüzelő-, fűtőanyag célú gázolaj, LPG és az üzemanyag,
2. az egyes festékek, lakkok és járművek javító fényezésére szolgáló termékek szerves oldószer tartalmának szabályozásáról szóló kormányrendelet hatálya alá tartozó termékek,
3. állatgyógyászati készítmények és hatóanyagaik,
4. fegyver, lőszer, robbanó- és robbantószer, gázspray, pirotechnikai termék, a polgári célú pirotechnikai tevékenységekről szóló kormányrendelet szerinti 1., 2. és 3. pirotechnikai osztályba tartozó termékek, az ott meghatározott kivételekkel,
5. növényvédő szerek és hatóanyagaik,
6. nem veszélyes hulladék,
7. az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag, kivéve a jövedéki adóról szóló törvény szerinti tüzelő-, fűtőanyag célú gázolaj, LPG és az üzemanyag
Közterületi értékesítés keretében forgalmazható termékek:
- napilap és hetilap, folyóirat, könyv,
- levelezőlap,
- virág,
- léggömb,
- zöldség, gyümölcs,
- pattogatott kukorica,
- főtt kukorica,
- sült gesztenye,
- pirított tökmag, napraforgómag, földimogyoró, egyéb magvak,
- vattacukor, cukorka,
- fagylalt, jégkrém,
- ásványvíz, üdítőital, kávéital, nyers tej,
- büfétermék,
- sütőipari termékek,
- előrecsomagolt sütemények, édességek
A kereskedelmi tevékenység formáját a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvényben meghatározott szabályok szerint a kereskedő maga határozza meg.
Kereskedési formák:
- üzletben folytatott kereskedelmi tevékenység,
- mozgóbolt útján folytatott kereskedelmi tevékenység,
- bevásárlóközpontban folytatott kereskedelmi tevékenység,
- vásáron vagy piacon folytatott kereskedelmi tevékenység,
- közterületi értékesítés,
- közvetlen értékesítés,
- üzleten kívüli kereskedelem,
- csomagküldő kereskedelem,
- automatából történő értékesítés,
- közlekedési eszközön folytatott értékesítés
Benyújtás formája és módja:
A kereskedelmi tevékenység bejelentése, valamint engedélyezése kérelemre indul.
A kereskedelmi tevékenységet végző egyéni vállalkozók és gazdasági társaságok az Eüsztv. alapján elektronikus kapcsolattartásra kötelezettek, kérelmüket az Elektronikus Önkormányzati Portálon keresztül https://ohp-20.asp.lgov.hu/nyitolap nyújthatják be.
A kérelemhez mellékelni kell:
- Egyéni vállalkozók esetében az egyéni vállalkozó nyilvántartásba vételét igazoló okiratot,
- Gazdasági társaságok esetében a cégkivonatot és az aláírási címpéldányt,
- Vendéglátó üzletek esetében a vendéglátóhely üzlettípus megjelölését, valamint azon vendéglátó üzletek esetén, amelyek kötelesek vendéglátó szoftver alkalmazására, nyilatkozatot arról, hogy rendelkeznek vendéglátó szoftverrel,
- Nem a kérelmező tulajdonában lévő üzlet esetében az üzlet használatának jogcímére vonatkozó igazoló okiratot (a tulajdoni lap kivételével)
- Haszonélvezet esetében – ha nem a tulajdonos, vagy a haszonélvező a kérelmező – a haszonélvező hozzájárulását igazoló okiratot,
- Közös tulajdonban álló üzlet esetében, ha nem a tulajdonostársak közössége a kérelmező, a tulajdonostársak hozzájárulását igazoló okiratot,
- Képviseleti eljárás esetén írásbeli meghatalmazást,
- Vásárlók könyvét hitelesítésre.
A kereskedelmi tevékenység bejelentésével kapcsolatos eljárás:
A kereskedelmi tevékenység bejelentése, valamint a működési engedélyezési eljárás illetékmentes.
Az ügyintéző a kérelem megérkezését követően haladéktalanul ellenőrzi, hogy a bejelentés megfelel-e a jogszabályban meghatározott követelményeknek. Ha nem, a bejelentést elutasítja és a bejelentés hiányainak megjelölése mellett figyelmezteti a szolgáltatót a tevékenység bejelentés nélküli folytatásának jogkövetkezményeire. Ha a bejelentés megfelel a jogszabályi előírásoknak, akkor a tevékenységet bejegyzi az Országos Kereskedelmi Nyilvántartási Rendszerbe.
A kereskedelmi tevékenység nyilvántartásba vételéről szóló igazolás nem mentesíti a kereskedőt a tevékenység végzéséhez, valamint a meghatározott termékek forgalmazásához szükséges további, külön jogszabályban meghatározott feltételek teljesítése alól.
Ügyintézési határidő: 25 nap
Élelmiszerek kiskereskedelmi forgalomba hozatala:
2021. július 1-jétől megszűnt az élelmiszerek kiskereskedelmi forgalomba hozatalához szükséges különengedélyezési eljárás. Ettől a naptól kezdődően a FELIR azonosítóval rendelkező élelmiszer-vállalkozó a területileg illetékes kereskedelmi hatóságnál tett bejelentést követően jogszerűen forgalmazhat élelmiszert és végezhet vendéglátó tevékenységet.
A FELIR azonosító megszerzéséhez az Élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszerben szükséges regisztrálni. Ez a regisztráció az összes élelmiszerláncés agrárágazati szereplőt érinti. A FELIR azonosító arra szolgál, hogy központilag, közhiteles adatokkal, elektronikusan igazolja az egyes szereplők államilag engedélyezett, nyilvántartásba vett tevékenységeit.
Vendéglátóhely üzlettípusok:
Vendéglátó üzlet esetében a kereskedőnek a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet 4. melléklete szerint a vendéglátóhely üzlettípusról is nyilatkoznia kellaz alábbiak szerint:
- étterem, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás;
- büfé, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás;
- cukrászda, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás;
- kávézó, alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5630 – italszolgáltatás;
- italüzlet, bár, TEÁOR’08: 5630 – italszolgáltatás;
- zenés-táncos szórakozóhely, TEÁOR’08: 5630 – italszolgáltatás;
- munkahelyi/közétkeztetést végző vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5629 – egyéb vendéglátás;
- gyorsétterem, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás;
- rendezvényi étkeztetés, TEÁOR’08: 5621 – rendezvényi étkeztetés;
- alkalmi vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás;
- mozgó vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás.
NTAK regisztráció:
A jelenleg hatályos jogszabályok alapján a vendéglátó üzlet üzemeltetőjének regisztrálnia kell vendéglátó üzletét az NTAK-ba. Az NTAK-adatszolgáltatásra köteles vendéglátó üzletek típusai: étterem, TEÁOR’08: 5610 – Éttermi, mozgó vendéglátás; büfé, TEÁOR’08: 5610 – Éttermi, mozgó vendéglátás; cukrászda, TEÁOR’08: 5610 – Éttermi, mozgó vendéglátás; kávézó, alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5630 – Italszolgáltatás; italüzlet, bár, TEÁOR’08: 5630 – Italszolgáltatás; zenés-táncos szórakozóhely, TEÁOR’08: 5630 – Italszolgáltatás; gyorsétterem, TEÁOR’08: 5610 – Éttermi, mozgó vendéglátás; alkalmi vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5610 – Éttermi, mozgó vendéglátás.
NTAK-adatszolgáltatást nem kell teljesítenie a munkahelyi/közétkeztetést végző vendéglátóhelyeknek, a rendezvényi étkeztetés, valamint a mozgó vendéglátóhely besorolással rendelkező üzleteknek.
A vendéglátó üzlet üzemeltetője a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba (https://info.ntak.hu/vendeglatas) történő regisztrációt szakaszosan, az alábbiaknak megfelelően köteles megkezdeni:
- 2023. július 1-jétől azok a vállalkozások szolgáltatnak adatot az NTAK-ba, amelyek vendéglátásból származó 2022. évi nettó árbevétele meghaladta a 100 millió forintot.
- A 12-100 millió forint közötti nettó árbevétellel rendelkező vendéglátó üzletek 2024. január 1-jétől szolgáltatnak adatot.
- A 12 millió forint nettó árbevételt meg nem haladó vendéglátó üzletek számára az adatszolgáltatás nem, de a regisztráció nekik is kötelező.
Az adatszolgáltatást a Kormány rendeletében meghatározott műszaki előírásoknak megfelelő olyan vendéglátó szoftver használatával szükséges teljesíteni, amely alkalmas arra, hogy a jogszabályban meghatározott adatokat a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ részére továbbítsa.
Adatváltozás és megszüntetés bejelentése:
A jegyző által kiállított igazolást követően az igazolásban és a kérelemben megjelölt adatokban bekövetkezett változásokat, valamint a tevékenység megszüntetését a kereskedőnek haladéktalanul írásban be kell jelenteni a jegyzőnek.
A nyitvatartási idő hosszabb ideig, de legalább egy hétig fennálló változását az azt megelőző nyolc napon belül köteles bejelenteni a jegyzőnek. A nyitvatartási idő rövidebb ideig fennálló, egy hetet el nem érő változása esetén bejelentési kötelezettség nem terheli a kereskedőt. A nyitvatartási idő rövidebb ideig fennálló, egy hetet el nem érő változása a nyilvántartásban feltüntetett nyitvatartási időnél csak rövidebb lehet. A kereskedő a nyitvatartási idő rövidebb ideig fennálló, egy hetet el nem érő változásáról a nyitvatartási idő kifüggesztésével köteles tájékoztatni a vásárlót.
Jogszabályi háttér:
- a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény,
- a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX.29.) Korm. rendelet,
- a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény,
- az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény,
- a turisztikai térségek fejlesztésének állami feladatairól szóló 2016. évi CLVI. törvény,
- a turisztikai térségek fejlesztésének állami feladatairól szóló törvény végrehajtásáról szóló 235/2019. (X.15.) Korm. rendelet,
- az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény